PreRelease nové edice s názvem Dominaria se nezadržitelně blíží, a s ní přicházejí nové karty, nové mechaniky, změny pravidel a také zcela nový formát Magicu.

mtg dominaria booster box


Již je znám kompletní seznam nových karet, který si můžete prohlédnout přímo na webu WotC.

 1. Nové mechaniky
  a) Ságy
  Ságy jsou novým typem očarování, které tyto příběhy reprezentují v epizodické podobě. Vypadají úplně jinak, než co jste viděli doposud.
  Každá sága má tři kapitoly, reprezentované symboly I, II a III. Každá kapitola má odpovídající efekt. Pro The Flame of Keld má první kapitola efekt „Zahoď ruku“. No začátek nic moc, ale časem se to zlepší, slibuju. Některé ságy mají pro více kapitol týž efekt. Místo toho, aby byl text opakován, dané symboly jsou dány dohromady.

  DOM The Flame of Keld   DOM History of Benalia


Specifika toho, kdy a jak se tyto efekty stanou, se točí kolem žetonů příběhu. Ságy vstupují na bojiště s žetonem příběhu. Jakmile je na bojišti, přidáte v každé vaší předbojové hlavní fázi další žeton. Přidávání žetonu tímto způsobem nepoužívá stack. Prostě se to stane po vaší lízací fázi, než můžete sesílat bytosti, sorcery apod. Proč jsou žetony příběhu důležité? Každá kombinace kapitoly a efektu je spouštěná schopnost. Když je přidán žeton příběhu, zkontrolujete počet žetonů. Pak se spustí efekt dané kapitoly. Poté, co stack opustí efekt poslední kapitoly, sága se obětuje. Pro všechny ságy v Dominarii je poslední kapitolou kapitola III. Nejčastěji schopnost opustí stack, protože se vyhodnotí, výjimečně je zrušena nebo odstraněna jinak. Nehledě na to, jak se to stane, sága je ihned obětována na základě state-based akce.

Prakticky: The Flame of Keld vstupuje na bojiště s žetonem příběhu, takže se spustí schopnost kapitoly I. Když se vyhodnotí, zahodíte ruku. Nejpravděpodobněji The Flame of Keld vstoupila na bojiště ve vaší hlavní fázi, takže to je asi tak vše, co se toto kolo stane. V dalším kole si dáte další žeton příběhu. Nyní má dva, takže se spustí kapitola II. Když se vyhodnotí, líznete si kartu. O kolo dále si položíte třetí žeton a užijete si celého kola zvýšeného udílení zranění.  Jak se schopnost vyhodnotí, obětujete The Flame of Keld.

Přidávání žetonů příběhu ve vaší první hlavní fázi je povinné. Nemůžete si vybrat, že nepřidáte, a příběh tak natáhnete. A mějte na paměti, že zatímco přidávání žetonů stack nepoužívá, schopnost kapitoly ano, takže na ni může být reagováno. Jakmile se kapitola spustí, další přidání nebo odebrání žetonu ji nijak neovlivní. Pokd najdete způsob, jak ze ságy žeton odebrat, nemá to žádný okamžitý efekt. Nicméně, jakmile tam přidáte další žeton, spustí se zase odpovídající kapitola.  Jinými slovy, pokud máte dva žetony a jeden seberete, nespustí to znova efekt kapitoly I, ale jakmile přidáte druhý, máte znovu efekt kapitoly II.

V některých výjimečných případech se může stát, že přidáte více než jeden žeton příběhu současně, například pokud máte efekt typu Doubling Season. Pokud se tak stane, všimněte si, kde jste začali a kde skončíte. Všechny schopnosti mezi tím, včetně té, kde skončíte, se spustí. Například, pokud The Flame of Keld vstoupí na bojiště a máte Doubling Season, přijde se dvěma žetony. Spustí se kapitoly I a II, a vy je můžete naskládat na stack libovolně. Samozřejmě, já bych asi osobně preferoval zahazovat ruku předtím, než si líznu dvě karty, ale třeba máte za lubem něco jiného. Příští kolo přidáte další žeton příběhu (který Doubling Season neovlivní, protože jde o turn-based akci). Pak se spustí kapitola III. Jakmile opustí stack, obětujete The Flame of Keld.

b) Historic
Vracíte se na Dominarii ve fascinující době. Po zdánlivě nekonečné sérii celosférických katastrof se svět sbírá na nohy ve velikém stylu. Mnoho míst, památek a dokonce i lidí je povědomých, ale je zde také nová generace hrdinů a osudů, které se budou rozvíjet. Abychom to oslavili, zavádíme nový herní termín: „historický“. Historický je novým termínem souhrnně zahrnujícím artefakty, cokoli se supertypem legendární, a ságy.

DOM Serra Disciple

Pokud schopnost odkazuje na seslání historického kouzla, jako například u Serra Disciple, znamená to: kdykoli sešlete artefakt, legendární kouzlo nebo ságu.  Zahrání legendární nebo artefaktové země tyto schopnosti nespustí, země nejsou nikdy kouzla. Nicméně legendární země historické jsou, takže je můžete vrátit do ruky pomocí Guardians of Koilos.

c) Kicker - Jedna z nejpopulárnějších schopností, která kdy byla stvořena (debutující v bloku Invasion, Kicker se v Dominarii vrací už potřetí, po Time Spiral a Zendikaru) nabízí vašim kartám flexibilitu. Kicker je volitelná dodatečná cena. Když sesíláte kouzlo, prostě se rozhodnete, zda zaplatíte nebo nezaplatíte manu navíc, abyste dostali z kouzla nějaký efekt navíc. Pokud máte volnou manu, můžete si vybrat, zda kouzlo „kicknete“, a zaplatíte tak manovou i kicker cenu. To kartu nějak vylepší.

d) Legendary sorceries - Legendární sorcery můžete seslat jen, pokud kontrolujete legendární bytost nebo sférochodce. Jakmile ho sešlete, nezáleží na tom, co se s daným permanentem stalo. Potřebujete pouze jeden, abyste ho mohli seslat. Kromě tohoto omezení už žádné není. Můžete jich seslat libovolné množství za kolo, klidně i s totožnými jmény.

e) Hexproof from …

DOM Knight of Grace

 

Dominaria představuje novou variaci na existující mechaniku: hexproof. Hexproof vůči černé znamená, že soupeř nemůže cílit rytíře černými kouzly ani schopnostmi z černých zdrojů pod kontrolou protihráče. Kouzla a schopnosti necílící na něj stále mají efekt. Například, kdyby černé kouzlo říkalo „všechny bytosti mají -5/-5“, rytíř to neustojí a pravděpodobně půjde do hřbitova.

 1. Změny pravidel
  a) Planeswalker redirection rule - Pravidlo se změní pouze jedno, ale je poměrně významné. Tahle změna byla již delší dobu očekávána a objevila se i v MtG Areně. Do teď jste mohli non-combat damage do hráče přesměrovat do jeho planeswalkera, nově tohle úplně vymizí a všechny karty budou psány stylem "dej X damage do hráče nebo planeswalkera". Staré karty budou přeformulovány (vytisklou kartu sice už nikdo nepřepíše, ale nový text se objeví v Oraclu). To znamená, že cca 700 karet dostane errata (opravu textu).
  WotC údajně s původním pravidlem přišli jako s dočasným řešením, protože nevěděli zda planeswalkeři zůstanou či budou pouze v pár edicích. Vždy však chtěli, aby to takhle fungovalo. Teď už je jasné, že jsou tu planeswalkeři na dobro, takže je na čase tuto změnu provést.
  Tahle změna není jen formální, ale v některých situacích i funkční. Ve většině případů je to jedno, ale pokud například máte  Leyline of Sanctity a Jace na stole, soupeř vám do něj nemohl dát  Lightning Bolt (nejdříve cíloval soupeře a pak přesměrovával). S touto změnou už to půjde. Anebo  Arc Lightning nemohl dát damage do hráče i jeho planeswalkera a  Bonfire of the Damned zase nemohl zabít více než jednoho planeswalkera a navíc by v tom případě už nedal damage do hráče. Odteď je vše jinak.

  b) změny formulací - "Add" - Wizardi se také snaží zbavit zbytečných slov na kartách. Mana pool bude nadále existovat v současné podobě, nebude však zmíněn při přidávání many. Tedy místo "Add [mana] to your mana pool." bude na kartách pouze "Add [mana]", protože je zjevné, o co se jedná a text takto bude kratší. Pojem "mana pool" nebude zbytečně mást nové hráče. Ve většině případů totiž manou rovnou platíme a mezikrok, kdy je v mana poolu lze vypustit. V případech, kde je mana pool potřeba, se samozřejmě zmiňovat stále bude.

  c) "They" v jednotném čísle - Drobná jazyková změna, nyní bude na kartách místo "he or she" ("on nebo ona") pouze "they" ("oni", v angličtině se však v dnešní době často používá i v jednotném čísle jako neutrální označení). Odůvodnění je, že "he or she" (případně "him or her", "his or her") zabírají více místa a jsou krkolomné. Dřívější formulace vycházela z gramatických pravidel, které se však s časem vyvíjí a tak se WotC rozhodli pro tuto změnu vzhledem k současným zvyklostem.

  Demonstrujeme na  Duressu před a po změně.
  Současnost: "Target opponent reveals his or her hand. You choose a noncreature, nonland card from it. That player discards that card."
  Po změně: "Target opponent reveals their hand. You choose a noncreature, nonland card from it. That player discards that card."

  d) "This Spell" - Na kartě bude odteď místo jména té stejné karty (např. "Cast Talara's Battalion only if...") napsáno "this spell" (česky "toto kouzlo").
  e) Kosmetické změny - První takovou změnou je dělící čára, která bude na nových kartách oddělovat rules text (tedy text, který se týká toho co daná karta "dělá") a flavor text (text, který schopnosti karty neovlivňuje, pouze jí dodává příběh). Wizardi chtěli rozlišit legendární karty od ostatních, což se bude obzvlášť hodit nyní, když je v sadě tolik legendárních karet. Rozhodli se pro nový rámeček v horní části karty, který by měl připomínat korunu:  Ezuri, Renegade Leader

 2. Nový formát Brawl
  Má se jednat o nový casual formát, který využívá legendárních karet. V Magicu je spousta kompetitivních formátů, Wizardi však měli pocit, že chybí něco zajímavého pro casual hráče, protože na casual constructed vlastně můžete hrát, co chcete a trochu to postrádá nějaký systém. Zároveň chtěli něco, co bude snadno dostupné pro nové hráče, protože v Commanderu je dost vysoký power level (a tím pádem i cena) a potřebujete sto karetní balíček, proto není úplně jednoduché s ním začít.
  Formát by je zaměřen na karty, které jsou legální na Standardu. Ve zkratce: stavíte 60-ti karetní balíček kolem jedné legendární bytosti či planeswalkera, všechny karty (kromě basiců) můžete mít v decku jen jednou a musí se jednat o karty, které jsou legální na Standardu. Celkově formát funguje dost podobně Commanderu. Vaše legendárka/planeswalker začíná v command zone a můžete ji zahrát za její mana cost, po té vždy stojí o dvě many víc. Každý hráč začíná se třiceti životy.
  Více detailů o tomto formátu si můžete přečíst v původním článku.


TURNAJE s novou edicí:

V neděli 22.4. 2018 se koná ve White Soldier PreRelease Dominaria ve formátu sealed deck, začátek v 15:00
V neděli 29.4. 2018 se koná ve White Soldier Release Dominaria ve formátu sealed deck, začátek v 15:00